Mal som 18 rokov keď mi diagnostikovali rakovinu. Neviete si predstaviť, čo som zažíval. Mal som vo výhľade krásne dievča, ktoré som chcel osloviť, aby so mnou išla na rande. Dobre som zmaturoval a hlásil som sa na vysokú školu. Kde sa celý môj život mal začať. Noví kamaráti, nové baby, proste som sa neskutočne tešil. Táto správa ma zrazila k zemi, ale zjavne som v tom smútku a sebaľútosti nedomyslel všetko ohľadom mojej ďalekej budúcnosti.

Kto by myslel na budúcnosť, keď mu diagnostikujú rakovinu? Už to slovo vo mne vyvolávalo zimomriavky po celom tele. Nevedel som si ani predstaviť, ako je možné, že niečo v mojom mladom, silnom tele nefunguje na 100 %. Ako veľmi som sa mýlil…

Po diagnóze sme si s rodičmi prešli mnohými návštevami odborných lekárov. Robili sa dodatočné testy a ako spôsob liečby mi navrhli ožarovanie. Nemuseli ma operovať. Neviem či to bolo šťastie, ale lekári hovorili, že áno. Dávali mi veľké šance na úplné uzdravenie, čomu som veľmi neveril. Ja som sa skôr už videl na „onom“ svete…

Jeden rozhovor mi však zmenil pohľad na moju chorobu. Jeden z lekárov mi povedal, že mám ísť na odber spermií a mám si ich nechať zamraziť. Že mám absolvovať social freezing. Divil som sa tomuto návrhu, popravde som mu vôbec nerozumel. Po všetkých skúsenostiach s lekármi, čo som zažil, som sa začal na túto „novú liečebnú metódu“ pýtať. „Budete ma liečiť mojimi spermiami?“ Lekára som pobavil, ale všetko mi trpezlivo vysvetlil.

Social freezing je najnovšia metóda uchovávania zdravého a mladého biologického materiálu. Platí to aj pre ženské vajíčka aj pre mužské spermie. Navrhol mi to preto, lebo po ožarovaní sa genetický kód v mojich spermiách môže zmeniť, čiže by som si už nemohol byť istý, či po ožarovaní nebudem produkovať nejako geneticky zdeformované spermie. A keďže mám veľké šance na uzdravenie (až teraz som tomu začal skutočne veriť!!!), bude lepšie, keď si zdravý biologický materiál odložím v kryobanke a využijem, keď si budem chcieť založiť rodinu. Aké jednoduché. Aké oslobodzujúce. A keď tento lekár veril v moju budúcu rodinu, prečo neverím ja?

Začal som. Začal som veriť, že všetko dobre dopadne a ja budem môcť svoje dievča pozvať na prvé rande. A potom na ďalšie, ak sa nám to obom bude páčiť. Bol som na odbere a teraz moje zdravé a neožiarené spermie čakajú pripravené na to, aby mi pomohli založiť si zdravú rodinu. Už teraz sa na to teším.