Vyše roka sme sa s manželom snažili otehotnieť, ale nedarilo sa nám. Keďže som lekárka a chceli sme s počatím počkať kvôli mojej atestácii, mala som už 32 rokov. Čo v súčasnosti nie je veľa, ale nejaký problém sme zjavne mali. Po vyšetreniach na klinike reprodukčnej medicíny Repromedica sme zistili, že sme obidvaja zdraví a preto sme sa spolu s lekárom zhodli na absolvovaní liečby IUI.

IUI čiže intrauterinna inseminácia znamená, že mi do maternice vložili manželove, metódou MACS „vylepšené a prečistené“, spermie. Žiadnu hormonálnu liečbu som nepotrebovala, vajíčka sa mi tvorili prirodzene v norme. Keď nám 2x liečba intrauterinnou insemináciou nevyšla, s lekárom sme liečbu zmenili a rozhodli sme sa dozreté vajíčka odobrať a oplodniť ich mimo maternice (IVF). Hormonálnu liečbu som nechcela, napriek tomu sa mi vytvorili dve zrelé vajíčka, čo je neobvyklé. Odobrali mi ich a následne oplodnili manželovými spermiami. Našťastie sa z oboch pokusov vydarili krásne a životaschopné embryá.

Po tejto správe sme s manželom zasadli k rodinnej rade a predostrela som mu svoj návrh. Moje uvažovanie ho trochu prekvapilo, ale nakoniec logické argumenty zvíťazili a presvedčila som ho, aby sme si dali vložiť do maternice obidve embryá naraz. V súčasnosti je to skôr rarita, ale uvažovala som takto: Aj tak sme chceli viac detí, tak prečo ich nemať hneď dve naraz? Keď sa ujme len jedno z dvoch, prežije to silnejšie a budeme mať jedno bábätko ako sme pôvodne plánovali. Ak sa neujme ani jedno, zvolíme s lekárom ďalší postup a odstránime príčiny neúspechu.

Plán je jedna vec, ale realita trochu iná. Poznáte to. Hlodali vo mne všetky tie myšlienky, čo ak to nevyjde a všetka tá snaha vyjde nazmar? Tie dve embryá som si musela totižto obhájiť aj pred lekárom z kliniky, ale ako dvaja kolegovia lekári sme sa rýchlo dohodli. Poznala som riziká a všetky možné komplikácie, ktoré mohli nastať, ale chcela som to risknúť. Našťastie všetko dobre dopadlo a momentálne som tehotná a čakám dvojičky!!! Obom dievčatám sa v brušku darí dobre a verím, že to tak ostane až do pôrodu. Nečaká nás ľahká úloha, ale verím, že okolnosti počatia nás natoľko posilnili, že starostlivosť o zdravé dvojčatá hravo zvládneme.