Plodnosť ovplyvňuje najmä životný štýl, profesia, kvalita spánku, ale aj to, aké sme mali detstvo. Reprodukčné orgány sú obrazom celého nášho života.

MUDr. Ľuboslava Petrová

Popredná odborníčka v oblasti neplodnosti a asistovanej reprodukcie

Nedarí sa nám

Túžiť po bábätku je ten najprirodzenejší pocit. Je preto pre mnohé páry sklamaním, keď sa im nedarí splodiť potomka. Ak aj vy patríte do tejto skupiny, príčin môže byť niekoľko. Najskôr si však povedzme ako dlho by ste mali ostať pokojní a ďalej sa snažiť. Je úplne prirodzené, že snaha o otehotnenie trvá aj 12 mesiacov. Po tomto termíne by sa mali muž aj žena začať zaujímať o ich zdravotný stav a situáciu riešiť. Ak sa snažíte o bábätko, určite sa vyhýbajte rizikovým faktorom, zvýšite tak svoje šance na počatie.

Rizikové faktory, ktoré môžu brániť počatiu:
• Vek. Ženám po 30-ke plodnosť klesá. Tento faktor platí v menšej miere aj u mužov.
• Zdravotný stav. Plodnosť ovplyvňujú rôzne ochorenia u mužov aj žien. Môžu aj nemusia súvisieť s pohlavnými orgánmi (hormonálne zmeny, pohlavné choroby, diabetes, vysoká nadváha alebo podváha a pod.)
• Psychika. Stresové zaťaženie môže ovplyvniť plodnosť mužov aj žien vo veľkej miere. Počíta sa aj stres z toho, že nemôžete otehotnieť. Dostať sa z tohto kolobehu, môže byť veľmi náročné.
• Vonkajšie prostredie. Nevhodné až rizikové prostredie znižuje plodnosť u mužov aj žien (RTG lúče, chemické látky, znečistené prostredie a pod.)
• Ďalšie rizikové faktory. Obaja sa vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu (aj pasívnemu) a ďalším drogám a nevhodným liekom. Ak plánujete otehotnieť, preberte s lekárom možný vplyv všetkých liekov, ktoré užívate.

Vek

Každej žene začnú biologické hodiny tikať v inom veku, ale takmer u každej to skôr či neskôr príde. Je to prirodzené, takto si príroda „zabezpečuje“ ďalšie potomstvo, je to prirodzený pud nášho druhu, aby sme nevymreli. Spoločenské a kultúrne rozdiely však dokážu tieto biologické hodiny urýchliť alebo spomaliť.

Sme príliš mladí?
V minulosti bolo bežné, že sa deti rodili nevyzretým rodičom. Pri výchove tak pomáhali starí rodičia, ale v mnohých rodinách príliš skorý príchod dieťatka znamenal len samé problémy. Pri splodení potomstva je nesmierne dôležité, aby budúci rodičia boli nielen fyzicky, ale aj psychicky pripravení na príchod dieťatka, keďže starostlivosť o deti nie je jednoduchá.

Ideálny vek 🙂
Ideálny vek pre ženu na otehotnenie je podľa odborníkov medzi 20 a 30 rokom. V tomto veku by mali byť rodičia bez problémov schopní postarať sa o potomstvo aj po psychickej stránke. Ženský organizmus má v tomto veku najvyššiu šancu otehotnieť bez väčších prekážok.

Nikdy nie je neskoro!
Počatie by ženy nemali odkladať na príliš neskorý vek. Aj keď sme v súčasnosti svedkami toho, že sa ženy stávajú matkami po 50-ke a výnimočne aj po 60-ke, zo zdravotného hľadiska ženy aj dieťaťa je určite lepšie, ak potomstvo príde na svet skôr. Po 35. roku dochádza u žien k poklesu tvorby vajíčok
a častejšie sa uvoľňujú poškodené vajíčka, ktoré nie sú schopné oplodnenia, prípadne vedú k včasnému potratu. Tiež sa zvyšuje výskyt genetických ochorení dieťaťa. Aj preto by mali ženy využiť šancu na social freezing keď sú mladšie. Znamená to odber a zmrazenie vajíčok, ale aj spermií, v mladom veku, kedy sú pohlavné bunky zdravšie a životaschopnejšie. A keď bude situácia vhodná na založenie rodiny, môžu použiť svoje vlastné pohlavné bunky.

Neplodnosť a jej liečba

Za neplodný pár sa považuje taký, ktorému sa za 1 rok nechráneného pohlavného styku nepodarilo otehotnieť. Odborníci vždy posudzujú pri neplodnosti pár spoločne, pretože iba spolu vytvárajú unikátnu biologickú jednotku. Za príčinami neplodnosti môže byť veľmi veľa faktorov. Poďme sa na to pozrieť zo štatistického hľadiska:

  • 30 % príčina neplodnosti páru je u ženy
  • 30 % príčina neplodnosti páru je u muža
  • 15-30 % príčina je v oboch partneroch
  • 10-15 % príčina sa nedá diagnostikovať (nevysvetliteľná sterilita páru)

Za neplodnosťou ženy väčšinou stoja tieto ochorenia: nepriechodnosť alebo poškodenie vajcovodov, zápaly alebo myómy maternice, vrodené vývojové vady pohlavných orgánov, endometrióza (poruchy sliznice maternice), hormonálne výkyvy, genetika alebo porucha imunity (tvorba rozličných protilátok, napríklad proti spermiám, vajíčkam alebo embryám).

Neplodnosť muža je väčšinou spôsobená chorobným spermiorgamom (málo životaschopných spermií, málo pohyblivých spermií a pod.). Zdravie spermií je ovplyvnené geneticky, hormónmi, kondíciou semnníkov či poruchou imunity, ale negatívne na ne vplývajú aj vonkajšie faktory ako narušené životné prostredie, chemické látky, rádioaktivita, alkohol, fajčenie, drogy a ďalšie civilizačné vplyvy.

Nevysvetliteľná sterilita páru je niečo medzi nebom a zemou. V týchto prípadoch sa odborníci stretávajú s tým, že obaja partneri sú zdraví, napriek tomu nie sú schopní prirodzene splodiť potomstvo. V minulosti, ak sa pár z týchto príčin rozišiel, často mali svoje zdravé potomstvo s iným partnerom bez väčších problémov. Takúto sterilitu vedia dnes krásne vyriešiť kliniky pre reprodukčnú medicínu.

Výber kliniky a liečba neplodnosti

Pre diagnostiku a liečbu neplodnosti je pre pár dôležité, aby si dal záležať na výbere kliniky, ktorá im poskytne všetky služby na vysokej odbornej úrovni, diskrétne a za primerané ceny. Vyšetrenie spermiogramudiagnostiku ženskej neplodnosti zverte do rúk odborníkom, ktorým dôverujete. Je dôležité, aby mala klinika najmodernejšie vybavenie a aby jej odborníci disponovali najnovšími poznatkami z oblasti reprodukčnej medicíny. Oceníte to najmä pri liečbe vašej neplodnosti.

Liečba neplodnosti vychádza z diagnostiky. Niekedy zahŕňa jednodňovú chirurgiu (punkcia ovariálnych cýst, dilatácia krčka maternice a frakcionovaná kyretáž, odstránenie polypu krčka maternice a ďalšie) občas hormonálnu liečbu, niekedy oboje. Jej cieľom je vyliečenie ženskej neplodnosti, aby pár mohol po ukončení liečby počať dieťa prirodzenou formou. Ak liečba nepomôže, pár má ďalšie možnosti ako otehotnieť využitím reprodukčnej medicíny.