CHCEM DAROVAŤ ŽIVOT

Darcovstvo je pre mnohé páry jediná šanca ako si založiť rodinu. Na Slovensku až 15–20 % párov rieši problém sterility. V 30 % párov je príčina neplodnosti len na strane muža. Pre niektorých z nich existuje jediná možnosť ako sa stať rodičom – oplodnenie vajíčok partnerky darcovskými spermiami. Platí to aj pre ženy. Mnohé nie sú schopné vyprodukovať zdravé a životaschopné vajíčko, ktoré by bolo možné oplodniť. Pre tieto ženy je jedinou možnosťou ako sa stať matkou vajíčko od darkyne.

Social freezing je budúcnosť asistovanej reprodukcie. Vajíčko mladej ženy, hoci oplodnené v neskoršom veku, má oveľa väčší potenciál, pretože stále ide o mladý biologický materiál.

MUDr. Ľuboslava Petrová

Popredná odborníčka v oblasti neplodnosti a asistovanej reprodukcie

1. Darujte sami sebe do budúcnosti

Odber pohlavných buniek je možné využiť aj pre seba. Ak ste mladí a vitálni, vtedy si dajte odobrať pohlavné bunky a neskôr, keď už vaše telo môže byť postihnuté chorobami alebo inými poruchami, budete vedieť bunky využiť pre založenie vlastnej rodiny (napríklad pred onkologickou liečbou).
Ak sa rozhodnete využiť spermie alebo vajíčka či dokonca embryá od darcu, nájdite si kliniku, ktorá disponuje najširšou databázou darcov, aby ste mali z čoho vyberať.

2. Darované spermie

Darovanie spermií je v spoločnosti bežnejšie, určite sa s týmto streli viacerí v porovnaní s darcovstvom vajíčok. Výber darcov je veľmi pedantný a darcovia pred darovaním prechádzajú mnohými zdravotnými testami. Ak sa rozhodnete využiť spermie od darcu, nikdy sa nedozviete jeho identitu. Je to striktne anonymné. Lekár sa vám bude snažiť vybrať darcu, ktorý sa na partnera podobá nielen fyzicky (výška, farba očí, vlasov a pod.) ale aj krvnou skupinou, Rh faktorom či záujmami.

3. Darované vajíčka

Ak žena nedokáže v tele vytvoriť svoje vlastné zdravé a zrelé vajíčko, stále má šancu stať sa mamou a založiť si s partnerom rodinu. Vtedy môže využiť databázu zmrazených darovaných vajíčok. Vajíčka získané od zdravej anonymnej darkyne sú oplodnené spermiami partnera a vzniknuté embryo je následne prenesené do maternice. Ak sú zvyšné reprodukčné orgány ženy v poriadku, môže sa stať mamou zdravého dieťatka.

Darovanie vajíčok je v SR legálne, dobrovoľné, bezpečné a striktne anonymné. Vajíčko si príjemkyňa vyberá podľa vonkajších znakov darkyne, jej záľub, dosiahnutého vzdelania či povahových vlastností.

4. Darované embryá

Takéto embryá vznikajú z darovaných vajíčok a darovaných spermií. Ak pár nie je schopný poskytnúť ani jednu pohlavnú bunku pre vznik embrya, je možné získať ako darované vajíčko tak aj darovanú spermiu, ktoré keď splynú, vytvoria darované embryo. To je následne zavedené do maternice príjemkyne. Všetko je opäť striktne anonymné, pričom pri výbere vajíčok a spermií pomáhajú porovnávania vonkajších znakov či povahových čŕt darcov a prijímateľov.  

5. Zmrazenie

Embryá prípadne spermie alebo vajíčka sa vďaka zmrazeniu uchovávajú pre ďalšie použitie. Súhrnný názov pre tento proces je kryokonzervácia. Cieľom je zachovanie kvalitných buniek a embryí na neskoršie obdobie. Takto zmrazené bunky je možné uchovávať aj niekoľko desiatok rokov. Pri kryokonzervácii sa využívajú najmodernejšie metódy mrazenia. Kým v minulosti sa využívalo pomalé mrazenie, kedy cieľom bolo riadiť vývoj ľadových kryštálov, aby čo najmenej poškodili bunky, v súčasnosti sa využíva tzv. vitrifikácia. Pri vitrifikácii sa nevytvárajú ľadové kryštály vôbec. Po opätovnom ohriatí sú bunky vo výbornom stave a dosahované výsledky embryotransferu sú niekoľkonásobne lepšie ako pri použití starej metódy.

6. Výber kliniky

Pri všetkých spomínaných aktivitách je nevyhnutné si zvoliť vhodnú kliniku, ktorá má odborné zázemie s príjemný a srdečným vystupovaním, dodržuje diskrétnosť, nemá čakacie doby na jednotlivé úkony, príjemné a sterilné prostredie, ale aj milý a ústretový pomocný personál či najmodernejšie technické a medicínske vybavenie.

7. Kto môže darovať vajíčka

Darovať vajíčka na Slovensku môžu ženy vo veku od 18 rokov. Horná hranica vhodného veku je individuálnou záležitosťou jednotlivých kliník, zväčša je to tesne po 30tke. Vhodné darkyne nemôžu mať v rodine geneticky podmienené zdravotné diagnózy (vrátane psychiatrických). Všetky darkyne získajú kompletný prehľad o svojej plodnosti, genetické testy a kompenzáciu nákladov spojených s darovaním vo výške 1 000 eur.